Jdi na obsah Jdi na menu
 


Daniel Landa

18. 1. 2008
s

Obrazek

  

Hvězda, která ukázala starým dobrým skinheadům kam smiřovat, odešel! Věřím, že když někdo v něco pevně silně věří tak, jako on, nezahodí to, nezapomene! Věřím, že pořád O! nosí v srdci a na nás pravé české lidi nikdy nezapomene!

Obrazek

  Daniel Landa se narodil 4.11.1968 v Praze. V roce, kdy mu bylo 22 let v roce 1990 se oženil s Mirjam Müller, která se stala jeho inspirací a jeho velkou lásku, s kterou je v manželském svazku bezmála18 let. Spolu vychovávají dcery Anastázii (1998) a dvojčata Roxanu a Rozálii (2003). Kterým vjenoval nejednu píseň (Táta) , ale především jim zcela patří jeho srdce. V roce 1988 absolvoval na pražské konzervatoři obor hudebně-dramatický, ale herectví se vždy věnoval pouze příležitostně. Jako herec účinkoval v nejednom Českém filmu, kupříkladu v Černých baronech ...

Obrazek

Danile je nejosobitějším zpěvákem české hudební scény, texty si samozřejmě sám skládá, dále píše libreta. ¨ 


Obrazek

  Hudba,texty,zpěv: Daniel Landa, David Matásek
Kytara: David Matásek
Bicí: Martin Limburský
Baskytara: Jakub Maleček

Obrazek  

Již v roce 1987 (v 19 letech!)  spolu s Davidem Matáskem zakládá kapelu ORLÍK, kdy název převzali ze stejnojmenné vinárny Orlík. Kapela koncertovala především v dobách totality a sváděla boj s cenzurou komunistického režimu. A proto byli jejímž odpůrcemy a nejen komunismu, ale také nacismu a fašismu. Za to také bojoval nejen svou hudbou, avšak jeho koncerty a písně s rasistickým podtextem přilákali zároveň právě neonacisty a nacisty! Tento fakt a také tehdejší společnost je odsoudila k zániku.

Obrazek

Orlík jako takový neměl zas až tak dlouhého trvání, ale jeho ohlas je znatelný až doposud. Kapela Orlík vydala dvě alba. První album: Miloš Frýba for president (1990) obsahovalo 19 skladeb. Druhé album: Demise! (1991) o 16 skladbách. Nahrány byly ve studiu Propast.

Orlík po roce 1989 byl brán jako něco nového, nepoznaného. Volnost slova byla na jeho textech dosti znatelná. Ve své době zdvihla mnoho ohlasu (těch mladších) na svoji stranu. Obsahovali mnoho "tvrdých" písní, mezi nejpopulárnější a asi nejznámější se dostal třeba: Bílej jezdec, Čech, Bílá liga či Orlík... Obě dvě alba se tedy stala velice populárními (obou alb se prodalo 180-200 tisíc kusů).

Orlík byl kvůli svým textům, které byly kvůli silné podpoře hnutí skinheads považovány za nacionalistické a rasistické, považován za příčinu opravdu masového rozšíření hnutí "Skinheads". Média v té době měla jasný cíl: kontroverzní Orlík. Většina textů byla zpravidla vlasteneckých (př: Čech), ale je faktem že rasistické písně a písně na podporu násilí se na Orlíku opravdu vyskytují, to se nedá popřít. Vlastenecké cítění se ale často objevuje i na sólových albech Dana Landy. Texty Orlíku byly rozhodně změnou a ukázkou, že existuje i něco jiného, než dosavadní hudební branže, která po mnoho let zůstávala prakticky stejná.

Samozřejmě co se líbí jedněm nemůže se líbit někomu jinému. Tak to na světě chodí. Mnoho lidí, je tehdy odsuzovalo a ještě dnes se i na Landu, nepochopitelně, dívají jako na "bejvalýho skinheada, kterej má v hlavě stejně porád nasráno.". Orlík byl ale opravdu bohužel příčinou toho, že skinheads je dneska opravdu masová záležitost. I když tehdejší skini měli ideály, věděli co chtěli a vůbec to bylo o něčem jiném. A i kdyby nebylo, tak se alespoň veřejně nehlásili k fašizmu, rasizmu a jejich jediným cílem nebylo všecko rozmlátit. To, ale nedělají jenom skinheadi, ale také spousta jiných extrémistů. Taková je dneska doba, ale nabízí se otázka: Proč?

Obrazek

Orlík se od hnutí skinheads, když viděl, jakým směrem se začíná ubírat, oficiálně distancoval.


 Mnozí fanoušci je dodnes uznávají, někteří nesnášejí, ale tak jako tak, navždy zde po nich zůstane památka v podobě dvou alb : Miloš Fríba for president (O!) a Demise.

  


 

Obrazek

 

V roce 1992 se vydal na sólovou dráhu deskou valčík (1992) a pokračující rozsáhlou diskografií Chcíply dobrý víly (1994), Pozdrav z fronty (1997), Smrtihlav (1999), Konec (2000), Best of LANDA (2000), 9mm argumentů (2002), Vltava tour (2003), Bouře (2005).

Dohromady obdržel třináct zlatých a šest platinových desek, v roce 2000 byl vyhlášen firmou EMI ¨nejúspěšnějším českým autorem za posledních deset let¨. V říjnu 2004 vyšlo album Neofolk, které bylo prohlášeno za nejprodávanější desku roku.

V roce 1996 napsal společně se svojí manželkou Mirjam Müller-Landa scénář k  muzikálu Krysař, který se hrál také v Rakousku a na Slovensku. V roce 2002 se Krysař vrátil v obnovené premiéře označován jako ¨kultovní¨, ale již bez Dana Landy v roli Krysaře. Muzikál byl znovu nastudován a divadlo Kalich jej uvedlo ve 100 exkluzivních představeních. Dalším autorským počinem pro muzikálová prkna je muzikálové drama Tajemství, které Daniel Landa premiéroval v březnu 2005 v divadle Kalich a ke kterému také vyšlo DVD.

Daniel píše kromě písní také scénáře k filmům. Realizován byl scénář ¨Zvláštní schopnosti¨. Landa se dále věnuje tvorbě scénické hudby k filmům, divadelním představením a televizní inscenací.

Daniel Landa se ovšem nevěnuje pouze hudbě. Od roku 1996 úspěšně jezdil motokros, , v roce 2000 byl pátý v ME v truck racingu, V roce 2001 Dan opouští dráhu pilota trucků a usedá do vozu v soutěži rallye. V současné době jezdí rellye v kategorii N4.

Obrazek

 Nemůžeme ho však neustále obviňovat! Veřejně rohlásil : ,,Nejsem fašista, nacista, rasista taky ne. Kdo tvrdí opak, lže! Zůstanu ovšem provokatérem! ¨ Nezmínil se však o skinheads, ba naopak: ,,Aby jsme však konečně udělali jasno, byl jsem skinhead, dnes už nejsem! Nevadí mi kališníci, nevadí mi vlastenci, nevadí mi apolitičtí skins, ty rozhodně nepředstavujou žádnou hrozbu pro zbytek světa! Odmítám extrémní obnože, jako jsou neonacisté, komunisté a jim podobné směry a distancuji se od nich!¨ Opravdu musíme doufat, že Dan se chce pouze zbavit nálepky a že na nás stále myslí a nikdyikdyž né nahla na nás nezapomene!

    


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář